13/03/2018

Kütüphane Güvenliği

Kütüphane Materyalinin Güvenliğini sağlamak üzere iki farklı seçenek sunmaktayız.

Bunlardan ilki uzun yıllardan beri kullanılmakta olan, kanıtlanmış EM (Elektromanyetik) sistemlerdir. Bu yöntemde, materyalin içerisine ince bir manyetik şerit konulmakta ve bu şerit bir cihaz yardımı ile nötr ya da mıknatıslı duruma geritirilebilmektedir. EM kapılardaki manyetik-duyarlı sensörler sayesinde kapıdan geçirilmek istenilen ve manyetik bandı aktif olan bir materyal anında tesbit edilerek alarm verilebilmektedir.

Öte yandan, son yıllarda geliştirilen RFID (Radyo Frekanslı Belirleme) sistemlerinde ise aynı zamanda bir anten görevi üstlenen RFID etiketleri maretyalin içerisine yerleştirilmekte ve bu etiket üzerine uzaktan bilgi yazılıp okunabilmektedir. Bu sayede materyal kapıdan geçtiği esnada etiket bilgileri okunup gerekli durumda (materyal ödünç alınmamışsa) alarm verilebilmektedir. RFID etiketlerine yazılan bilgiler, özel okuyucu birimler ile materyalin 70-80 cm uzağından okutulabildiği için özellikle raflar arasında dolaşarak çok hızlı bir şekilde tüm materyalin sayımı kolayca yapılabilmektedir. Ne varki, RFID etiketlerinin geçiş kapılarında zaman zaman okunamadığı, özellikle terli bir el ile kavranmış ya da aliminyum folyoya sarılmış bir materyalin farkedilmeden kapılardan geçebildiği ve bu nedenle de RFID sistemlerinin tek başına tam bir güvenlik sağlayamadığı görüşü hakimdir.

Tam bir güvenlik yanında kütüphane sayım işlemlerinde de kullanılabilecek bir sistemde RFID ve EM etiketleri aynı anda kullanılabilir.

RFID Sistemleri

RFID Etiketleri:

 

 

 

 

 

Entegre Devre (IC) NXP I-CODE SLIX2
Protokol ISO 15693 : SLIX2 IC
Bellek 2,560 bit (320 byte)
Frekans 13.56 MHz (HF)

RFID Kapı Sistemleri

N2

T2

G2

 

 

 

 

 

 

Kontrol kapıları en az 2 adet duyarlı panelden oluşur. Paneller arası açıklık nominal 80cm olmalıdır. Giriş-çıkış trafiğinin fazla olduğu yerlerde yan yana 2 den fazla panel kullanılabilir.

 

Kütüphane Personeli Etiket işleme istasyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

Kütüphaneye gelen materyal için gerekli RFID etiketlerinin kodlandığı ve kontrol edildiği iş istasyonudur. Bir laptop, barkod okuyucu, RFID etiket yazıcı ve okuyucudan oluşur.

Self Check İstasyonu

Kullanıcıların ödünç alma işlemlerini kendi başlarına yapabildikleri iş istasyonlarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Otomatik İade Sistemi (DropBox)

Kullanıcıların daha önce ödünç aldıkları materyali kolayca iade etmelerini sağlayan otomatik bir sistemdir:

İade edilen materyal cihazın penceresinden verilir ve yapılan işlemler ekranda kontrol edilir. İade alınan materyal otomatik olarak bir depolama arabasına konulur. Bu araba dolduğu anda sistem uyarı vererek arabanın değiştirilmesini bekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raf Yönetimi

Gerek sayım gerekse belirli bir materyalin bulunması amacı ile taşınabilir RFID okuyucu birimler kullanılmaktadır. Bu birimler Blue-tooth ya da WiFi arabirimli olarak kullanıma sunulmaktadır:

 

 

 

 

 

 

 

 

Kullanıcı Kartları

Sistemin bütünlüğü içerisinde kullanıcılara da RFID’li kullanıcı kartları hazırlanarak verilmektedir. Bu kartların üretilmesinde bilgisayara bağlı olarak çalışan kart yazıcı birimler kullanılır:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Örnek birimlerin liste fiyatları (USD)

 

 

 

EM Sistemleri

EM Bantlar

Manyetik şeritler farklı materyal için farklı özelliklerde üretilmektedir:

3M Tattle Tape

E022 Normal Kalite 16 cm

E024 Yüksek Kalite 16cm.

 

 

 

 

 

 

 

CD-DVD Etiketi çap: 11.5 cm

E027 Etiket

 

 

 

 

 

 

Aktivatör / Deaktivatör Birimleri

Manyetik şeritlerin aktif ya da pasif olmasını sağlayan cihazlar:

 

E100 Deaktivatör, IR kontrol

E100L Deaktivatör

EXC Deaktivatör

 

 

 

 

 

 

E900 İş İstasyonu

E200 Etiket Kontrol

 

 

 

 

 

 

EM Kapı Sistemleri

Gate 01 (80cm)

Gate 02 (80cm)

Gate 03 (80cm)

Gate 05 Akrilik (80cm)

Ultra 06 Akrilik (100 cm)

Ultra 08 (100 cm)

Ultra 09 Akrilik (100 cm)